Uczennica klasy 2 gimnazjum, Natalia Kurpan zajęła I miejsce w 

XXXIII Międzynarodowych Długodystansowych Mistrzostwach Polski w Kajakarstwie, które odbyły się w dniach 15 - 17 wrześń, DŁUGODYSTANSOWE MISTRZOSTWA POLSKI w KAJAKARSTWIE Augustów 15-17 września 2017

 

            W całej Polsce ruszyła akcja  „Plecaki od serca”, która ma na celu zbiórkę plecaków przeznaczonych na cele charytatywne. Uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół w Liszkach przyłączyli się do tej zbiórki i w niedzielę 11 czerwca zorganizowaliśmy charytatywny piknik.  Wydarzenie to patronatem objął Wójt Gminy Liszki – pan Paweł Miś, Sołtys Liszek – pan Józef Kowalik. Wspierało nasze działania także Stowarzyszenie im. Św. Jana Kantego i Lisiecki Klub Seniora.  
           Połączyliśmy tę akcję z poświęceniem nowo otwartego placu zabaw przy Zespole Szkół  w Liszkach. Nasza gminna społeczność nie mogłaby się cieszyć z tej atrakcji dla najmłodszych, gdyby nie zaangażowanie Wójta Gminy Liszki, Sołtysa Liszek, prezesa spółki Likom oraz radnych gminy Liszki.
          Atrakcją pikniku była pokazowa akcja Ochotniczej Straży Pożarnej w Liszkach, która obchodzi 130 - lecie istnienia. W  widowiskowy i profesjonalny sposób strażacy przeprowadzili akcję uwalniania kierowcy z rozbitego samochodu. Najbardziej zafascynowani byli najmłodsi – przyszłe pokolenie strażaków.
          Z kolei na hali sportowo – widowiskowej talentami popisywali się młodsi i starsi uczniowie naszej szkoły. Nad przebiegiem części artystycznej czuwała prowadząca, pani Magdalena Urban Kopeć. Przedszkolaki śpiewały i tańczyły pod okiem pani Joanny Wawro, pierwszoklasiści tańczyli i recytowali wspierani przez panią Joannę Jasiołek, a uczniowie klasy trzeciej w kowbojskim rytmie zaprezentowali niełatwy układ taneczny, który opracowała z nimi pani Justyna Zachara. Starsi uczniowie, gimnazjaliści, popisywali się talentem wokalnym. Zespół Escape znów potwierdził swoją wysoką formę i prosto z zawodów przyjechał na piknik zatańczyć układ, którym wywalczył pierwsze miejsce w III FreeStyle Open Dance – są mistrzami Małopolski w kategorii hip – hop. Występom w tle towarzyszyła dekoracja dopracowana przez panie: Danutę Kawulę, Marię Chrzanowska i Jadwigę Słowik. Nad akcją zbiórki plecaków czuwały pani Elżbieta Powązka i pani Jadwiga Słowik – koordynatorki działań szkolnego wolontariatu. Projekt fotograficzny „Krzyżacy w obiektywie” to zasługa pana Dariusza Jacha i pani Elżbiety Powązki. Natomiast sportowe zawody dla dzieci i rodziców przygotowali pan Krzysztof Micał i pan Marcin Sadko. O zatrzymanie tych momentów w formie reportażu fotograficznego zadbali pani Agnieszka Cyganik i pan Dariusz Jach.
              Uczestnicy pikniku mogli obejrzeć niezwykłą wystawę fotograficzną  >„KRZYŻACY” w obiektywie<, którą w ramach projektu gimnazjalnego pochwaliła się klasa IIc. Uczniowie w strojach z epoki uwiecznieni zostali na wielkoformatowych zdjęciach.
          Na zakończenie części artystycznej zespół teatralny pokazał swój oryginalny pomysł na interpretację sztuki Williama Szekspira. W nowoczesnej odsłonie, łamiąc konwencję tragedii, z humorem i werwą, zachwycili widownię „Romeo i Julią inaczej”.
          Wszystkie występy nagrodzono dużymi brawami.
        Cieszy nas, że tak wiele osób przyłączyło się do naszej akcji, przynosząc na piknik plecaki oraz materiały piśmiennicze i papiernicze. Wszystko zostanie przekazane dzieciom, które potrzebują naszej pomocy  w kompletowaniu szkolnej wyprawki.
         Współpraca z Lisieckim Klubem Seniora i  Stowarzyszeniem im. Św. Jana Kantego jest dla naszej szkoły cennym doświadczeniem. Liczymy, że przed nami jeszcze niejedna wspólna akcja. Dziękujemy!!!

Magdalena Urban Kopeć

 

        Nietypowe pożegnanie ze szkołą  przeżyli  trzecioklasiści  z Zespołu Szkół w Liszkach.
Stereotypowa opinia głosi, że szkoła nie jest ulubionym miejscem młodzieży. Nasi uczniowie zadali temu stwierdzeniu kłam. Z piątku na sobotę zorganizowana została w murach naszej szkoły NOC FILMOWA - rozpoczęła się o 20.00, a skończyła o 6.00 nad ranem. W jednej z sal lekcyjnych powstało kino, gdzie wspólnie z opiekunkami: Magdaleną Urban Kopeć i Elżbietą Powązką, opuszczający już naszą szkołę gimnazjaliści,  stali się  kinomaniakami.  Materace, śpiwory, poduszki, koce, przekąski - stanowiły niezbędnik każdego szkolnego wielbiciela nocnych projekcji filmowych.
Bilans nocy filmowej:  zdyscyplinowani, ale niewyspani widzowie, zrelaksowana opieka, pięć filmów: „Footloose”, „Zanim się pojawiłeś”, „Bodyguard”, „Zaplątani” i „Nietykalni” oraz wschód słońca!!!
Noc filmowa odbyła się w przesympatycznej i luźnej atmosferze. Taki sposób spędzania czasu z młodzieżą jest nie mniej cenny niż zwykła lekcja. Dobry film ma równie dużą wartość edukacyjną jak dobra książka. NOC FILMOWA  udowadnia, że szkoła wcale nie musi kojarzyć się z nudą!!!

Magdalena Urban Kopeć

 

     
     

 
 
 
 
 
 

 

   Dnia 14 czerwca 2017 roku uczennice naszej szkoły:

Aleksandra Kajda z kl. 2b SP
Julia Smykla z kl. 2b SP
Amelia Buła z kl. 5 SP
Aleksandra Tałach  z kl. 2b Gimnazjum
Wiktoria Nowak z kl. 2b Gimnazjum

wzięły udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się w Szkole Podstawowej w Kryspinowie. Jego tematem były Ulubione wiersze naszych rodziców. Całości patronował Wójt Gminy Liszki, Paweł Miś. Do konkursu stanęli uczniowie wszystkich Szkół Podstawowych w Gminie w kategoriach I – III i  IV-VI oraz reprezentanci Gimnazjów w Liszkach i Mnikowie.
      Konkurencja była bardzo duża, a wszyscy uczestnicy doskonale przygotowani. Jednak niepokonana okazała się uczennica naszego Gimnazjum, Ola Tałach z kl.2b, która zdobyła I miejsce w kategorii gimnazjów, recytując fenomenalnie wiersz Adama Mickiewicza pt. „Pani Twardowska”. Ponadto spośród najmłodszych uczestników III miejsce zajęła Ola Kajda z kl. 2b SP z wierszem Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Miejsc na podium nie starczyło dla wszystkich, ale wszyscy otrzymali nagrody pocieszenia i dyplomy uczestników.

Dorota Munio

 

     
     
     

      W dniu 12.06.2017 reprezentacja szkoły podstawowej w Liszkach uczestniczyła w "Mistrzostwach gminy Liszki w trójboju lekkoatletycznym" w Jeziorzanach. Na starcie zgłosiło się 9 szkół z gminy Liszki z miejscowości: Liszki, Jeziorzany, Rączna, Kaszów I, Kaszów II, Morawica, Cholerzyn, Piekary, Czułów. Każda szkoła wystawiła po czterech reprezentantów z klas czwartej, piątej i szóstej. Zawodnicy rywalizowali w kategoriach chłopców i dziewcząt na poziomie klas w dyscyplinach: skok w dal z rozbiegu (2 próby), rzut piłeczką palantową (2 próby), bieg na 60 m (1 próba). Lepsze wyniki były zamieniane na punkty, które były sumowane, dając tym samym miejsce w klasyfikacji końcowej. Medale i dyplomy wręczał Wójt gminy Liszki p. Paweł Miś.
Trzecie miejsce na poziomie klas szóstych zdobyła Angelika Lenart, której gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych w następnych zawodach.
 
Szkołę Podstawową w Liszkach reprezentowały:
 
 1. Dagmara Miś - kl. 4
 2. Justyna Steczko - kl. 4
 3. Rafał Rakoczy - kl. 4
 4. Mateusz Makowski - kl. 4
 5. Szymon Kowalik - kl. 5
 6. Jakub Stachowski - kl. 5
 7. Aleksandra Kowalik - kl. 5
 8. Kamil Żurek - kl. 6
 9. Patryk Pernal - kl. 6
 10. Patrycja Buła - kl. 6
 11. Karolina Kosiba - kl. 6
 12. Martyna Wąsik - kl. 6
 13. Angelika Lenart - kl. 6

Marcin Sadko