Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Edukacja szachowa, jako ważny element nauki, jest obecna w wielu placówkach w Polsce od kilku lat. Przyczynił się do tego w ogromnej mierze opracowany przez Polski Związek Szachowy projekt, mający na celu umożliwienie najmłodszym uczniom naukę królewskiej gry już w pierwszych latach szkoły. Jak można przeczytać na stronie internetowej stowarzyszenia, celem projektu było:  zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.

W naszej szkole projekt jest wdrażany od września 2016 roku. Uczniowie klasy I szkoły podstawowej mają dodatkową godzinę zajęć szachowych wpisaną w plan lekcji. Zainteresowani uczniowie z klas drugich spotykają się na szachach po lekcjach. Wszystkie zajęcia są dostępne dla każdego zadeklarowanego we wrześniu dziecka i nie wiążą się z żadnymi opłatami.

Zajęcia szachowe prowadzone w ramach projektu są nie tyle profesjonalnym kursem gry w szachy – na taki warto się później zgłosić dla klubu szachowego – co czasem rozwoju spostrzegawczości, logicznego myślenia oraz sportowej postawy u dzieci. Zabawy związane z ćwiczeniami szachowymi, rozwiązywanie zadań i elementy współzawodnictwa mają pomóc najmłodszym w rozwijaniu umiejętności przydatnych w nauce matematyki, obserwacji zjawisk otaczającego świata, wnioskowaniu, a także współistnieniu w grupie i zdrowej oraz Nasi uczniowie chętnie sięgają po królewską grę także na świetlicy. Już od rana mamy chętnych do rozegrania partii.

Wśród tych, którzy chodzą na zajęcia, widać grupę uzdolnionych szachistów. Często opowiadają o tym, jak grają z dziadkami, rodzicami i rodzeństwem, którzy są często ich pierwszymi nauczycielami szachów. Tak nauka, poszerzona o zajęcia szkolne, daje wspaniałe efekty. Mamy nadzieję, że uczniów zainteresowanych zajęciami szachowymi będzie w Liszkach coraz więcej.

 

Elżbieta Powązka

Polecane linki

Gmina Liszki

e-dziennik

Oddziały przedszkolne

UKS 2010 Liszki

Kuratorium Oświaty w Krakowie

Dzwonki szkolne

  810 - 855

   900 - 945

   955 - 1040

   1050 - 1135

   1140 - 1225

   1235 - 1320

   1325 - 1410

   1415 - 1500