W maju Zespół Szkół w Liszkach zaproponował wszystkim szkołom podstawowym i gimnazjom kolejne spotkanie podczas  II Gminnego Konkursu Humanistycznego – „LEGENDY I PODANIA ŹRÓDŁEM WARTOŚCI”. Zaproszenie przyjęły szkoły z Cholerzyna, Kaszowa I, Kaszowa II, Kryspinowa, Morawicy oraz gimnazjum w Mnikowie. Szkoła podstawowa i gimnazjum w Liszkach wystąpiły jako gospodarze. Uczestnikom konkursu towarzyszyły panie polonistki i opiekunowie grup, którzy jednocześnie stanowili jury oceniające zmagania młodzieży.

Konkurs składał się z trzech etapów, podczas których uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, mierząc się z wiedzą o świecie legend krakowskich, ogólnopolskich i europejskich. Dali popis swych umiejętności, odpowiadając na pytania, rozwiązując krzyżówki, rozszyfrowując kalambury, kojarząc rekwizyty z legendami. Ostatnim zadaniem była prezentacja plakatu przygotowanego metodą kolażu do legendy „Orle gniazdo”. Drużyny popisały się kreatywnością, starając się przekonać jury, że ich plakat wart jest najwyższej noty. Wszystkie zespoły wykazały się podczas konkursowych zmagań ogromnym zaangażowaniem i wysokim poziomem merytorycznym.

Poziom był tak wysoki, że o ostatecznym wyniku zadecydowały dogrywki. Po emocjonującej walce o pierwsze miejsce zwyciężył Cholerzyn (Klaudia Korpak, Kornelia Miś, Kacper Korpak) przed Kaszowem II (Magdalena Chyla, Emilia Mroszczak, Łukasz Teichman), a trzecie zdobył  Kryspinów (Wiktoria Bębenek, Emilia Gillert, Kacper Salomon), który wyprzedził Morawicę (Wiktoria Bator, Julia Lalik, Jakub Lalik). Gimnazjalne starcie zakończyło się zwycięstwem Mnikowa (Patrycja Makowska, Andżelika Mucha, Kacper Grzesiak) przed Liszkami (Emilia Kowalik, Patryk Mlostek, Teodor Serednicki). Kolejne miejsca w kategorii szkół podstawowych zajęły szkoły z Liszek (Patrycja Buła, Weronika Figuła, Karolina Kosiba) oraz z Kaszowa I (Kamila Kucharska, Dagmara Para, Bartłomiej Tomasik).

 Wszystkim specjalistom od legend polskich i europejskich gratulujemy!

Cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy integrować naszą gminną młodzież i nauczycieli przedmiotów humanistycznych, łącząc to ze zdrowym duchem rywalizacji. Słowa uznania i podziękowania należą się opiekunom zespołów reprezentujących swoje szkoły. Ich mrówcza praca daje efekty – rosną nam młodzi erudyci.

Dziękujemy za finansowe wsparcie wójtowi gminy Liszki, panu Pawłowi Misiowi.

 

 

Magdalena Urban Kopeć

Polecane linki

Gmina Liszki

e-dziennik

Oddziały przedszkolne

UKS 2010 Liszki

Kuratorium Oświaty w Krakowie

Dzwonki szkolne

  810 - 855

   900 - 945

   955 - 1040

   1050 - 1135

   1140 - 1225

   1235 - 1320

   1325 - 1410

   1415 - 1500